Wiadomości z rynku

piątek
1 listopada 2024

Łańcuchy w regresie

Mniej maszyn budowlanych to i mniej łańcuchów na koła
19.06.2009 00:00:00
Łańcuchy ochronne na koła dużych ładowarek pracujących w kopalniach odkrywkowych w Polsce dobrze się przyjęły, trochę dlatego, że ciężko było o opony do nich i trzeba było oszczędzać posiadane gumy. Teraz, gdy dostępność opon do maszyn poprawiła się, a nowych ładowarek kupuje się mniej niż przed rokiem, łańcuchy nie są już tak popularne. Według fachowców w niektórych wypadkach łańcuch ochronny na oponie ładowarki może wydłużyć jej żywotność nawet niemal trzykrotnie, z pięciu tysięcy motogodzin do 14 tys. Firmy pracujące na wysokiej jakości firmowych oponach, których ceny do największych maszyn mogą oscylować w okolicach 100 tys. zł za komplet, zdają sobie sprawę z tego, że warto zainwestować w łańcuchy. Z drugiej strony koszt dużych markowych łańcuchów jest zbliżony do ceny kompletu opon.
W zeszłym roku z uwagi na duży, nieprzewidziany przez producentów i dostawców popyt brakowało opon do maszyn budowlanych. Ich użytkownicy chcieli więc znacznie oszczędzać użytkowane ogumienie. Łańcuchy ochronne na koła ładowarek (to ich opony najbardziej narażone są na zniszczenie w kopalniach odkrywkowych) sprzedawały się bardzo dobrze. Jeszcze w 2007 roku rodzimi importerzy łańcuchów notowali 30-procentowe wzrosty sprzedaży. Niezła koniunktura była także w 2008 r., chociaż wzrost sprzedaży w stosunku do 2007 r. nie był już tak spektakularny.
Tak dobrze już raczej nie będzie
Wiele wskazuje na to, że bieżący rok nie będzie już tak dobry. Oferujące w naszym kraju łańcuchy firmy nie mają zbyt wielu zapytań ofertowych. Andrzej Ostrowski z firmy Pewag Polska tłumaczy zaistniałą sytuację wstrzymaniem wymiany maszyn w kopalniach spowodowanym wciąż niestabilną sytuacją w budowlance oraz tym, że rynek w dużym stopniu został już nasycony:
- Większość klientów, którzy zdecydowali się na łańcuchy w jednej maszynie, przekonała się do nich i ma już je we wszystkich, które tego wymagały. Aby o zaletach przekonały się kolejne zakłady, potrzeba czasu. Z drugiej strony wiele kopalń wciąż pracuje na koparkach gąsienicowych, do których nie potrzeba łańcuchów.
Perspektywicznie więc liczba klientów używających łańcuchów ochronnych będzie się jeszcze powiększać, ale już raczej nie w takim tempie jak dotychczas. Również z tego powodu, że żywotność łańcucha liczona jest w niektórych kopalniach nawet na pięć lat, rzadko także jest niższa niż dwa, trzy lata.
Daje korzyści, ale najpierw trzeba zainwestować
Według fachowców w niektórych wypadkach łańcuch ochronny na oponie ładowarki może wydłużyć jej żywotność nawet niemal trzykrotnie, z pięciu tysięcy motogodzin do 14 tys. Firmy pracujące na wysokiej jakości firmowych oponach, których ceny do największych maszyn mogą oscylować w okolicach 100 tys. zł za komplet, zdają sobie sprawę z tego, że warto zainwestować w łańcuchy. Z drugiej strony koszt dużych markowych łańcuchów jest zbliżony do ceny kompletu opon. Gdy na rynku dostać można tańsze gumy nieznanych producentów z Chin i Indii, niektórzy z użytkowników ładowarek pracujących w kopalniach odkrywkowych decydują się na oszczędności, zdając sobie sprawę, że tego typu rozwiązanie starczy na krócej.
Porównanie kosztów użytkowania opony 29,5-25 L4/L5 w kopalni bazaltu, bez i z łańcuchem*
Koszt zakupu opony 26.600 zł
Żywotność opony bez łańcucha 1.500 motogodzin
Koszt godziny pracy opony bez łańcucha 17,73 zł
Koszt zakupu łańcucha i opony 56.750 zł
Żywotność opony pod łańcuchem 6.000 motogodzin
Koszt godziny pracy opony i łańcucha 9,46 zł
Oszczędność na godzinę pracy 46,6 procent
* na podstawie materiałów Pewag Polska
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.