Wiadomości z rynku

wtorek
14 stycznia 2025

Jedyna taka AUTOSTRADA

XXI Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego w Kielcach
05.06.2015 00:00:00
XXI Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA-POLSKA, które równolegle z wystawami MASZBUD, ROTRA, TRAFFIC-EXPO-TIL i debiutującym EUROPARKINGIEM od 13 do 15 maja 2015 roku odbyły się w Targach Kielce zgromadziły ponad 400 wiodących firm z 22 krajów całego świata.
Wystawcy zaprezentowali swoją ofertę na powierzchni niemal 20.000 metrów kwadratowych. Ich ekspozycję obejrzało ponad 15.000 profesjonalnych zwiedzających.
Maszynobranie
Podczas targów pokazano najpotężniejsze maszyny w pokazach dynamicznych, rozstrzygnięto emocjonujące konkursy i co najważniejsze - rozmawiano o tematach najważniejszych dla branży. Wszystko to opatrzone było prawdziwie biznesową atmosferą.
Tegoroczna edycja targów, w związku z nowym rozdaniem środków unijnych niosła ze sobą wiele perspektyw. W wystawie wzięła udział znacząca reprezentacja producentów i dystrybutorów maszyn i pojazdów budowlanych, m.in. takie marki jak Ammann, Atlas Copco, Caterpillar, HBM-Nobas, Hyundai, Komatsu, Lombardini, Mista, Stavostroj, Terex, Volvo Maszyny Budowlane, czy Wirtgen.
Wśród wyróżnionych Medalem Targów maszyn znalazły się nowe koparki kołowe Volvo EW160E, które wraz z bliźniaczą wersją EW180E są maszynami wielozadaniowymi, zaprojektowanymi z myślą o tym, aby spełniać na placu robót wszystkie potrzeby operatora. Obydwa modele można dostosować do konkretnych potrzeb klientów, korzystając z dodatkowych funkcji oraz szerokiego wachlarza elastycznych konfiguracji, które pozwalają operatorom łatwo i szybko zmieniać osprzęt.
Firma Tona zaprezentowała maszyny marki Hitachi, m.in. ładowarkę kołową ZW370-5B, napędzaną silnikiem o mocy 289 kW (388 KM), o ciężarze roboczym 33.680-34. 300 kg i z łyżką o pojemności nasypowej (wg ISO) 4,8-5,6 m sześc. Na stosiku tej firmy można było też zobaczyć nowe koparki gąsienicowe Hitachi: ZX33U-5A - z silnikiem o mocy 21,2 kW (28,4 KM), o masie roboczej 3.320-3.720 kg i pojemności nasypowej łyżki wg ISO 0,08 m sześc.; ZX135US-5B, z silnikiem o mocy 73,4 kW (98 KM), ciężar roboczy 13.400-14.900 kg, pojemność nasypowa łyżki wg ISO 0,19-0,66 m sześc. oraz ZX350LC-5B/ZX350LCN-5B - moc znamionowa silnika 202 kW (271 HP), ciężar roboczy 35.000 kg/35.500 kg, pojemność nasypowa łyżki 1,40-2,00 m sześc. Prezentowano też wozidła Bell: B25E i B30E.
Dla firmy Bergerat Monnoyeur kielecka impreza wystawiennicza była okazją do zorganizowania dynamicznej prezentacji, z możliwością przetestowania maszyn budowlanych Caterpillar, m.in.: koparki gąsienicowej 336E LH, koparki kołowej M318F, wozidła przegubowego 730C, spycharki gąsienicowej D6N, ładowarki kołowej 980M i ładowarek teleskopowych THC, 320E, 323E, 966M, 972M XE, 432F i 304D.
- Kieleckie targi AUTOSTRADA-POLSKA traktujemy prestiżowo - mówili przedstawiciele firmy Wirtgen. - To dobre miejsce dla działań zarówno marketingowych, jak i handlowych. Zawsze Targom Kielce mówimy: tak. Nasza obecność przy kolejnych edycjach jest oczywista, wpływa bowiem na wizerunek firmy w branży. Wystawiamy się, chwalimy nowinkami, liczymy na spotkania biznesowe. Żywimy do Kielc pewien sentyment, bywamy tu od lat, i widzimy jak Targi Kielce rozwijają się z biegiem czasu. Imponujące Centrum Kongresowe, nowoczesne hale targowe i reszta infrastruktury, z pewnością wpływają na poziom organizacji targów AUTOSTRADA-POLSKA. Po ciężkim okresie dla drogowej branży, latach 2012-2013, prognozy są lepsze.
Takie rozmowy tylko w Kielcach
AUTOSTRADA - POLSKA tradycyjnie była miejscem wielu ważnych rozmów i spotkań. Wśród nich znalazł się Kongres Innowacji Infrastrukturalnych organizowany w ramach cyklu Konferencje Specjalistyczne nauka-praktyka-biznes. Podczas Kongresu zaprezentowano nowoczesne produkty i technologie stosowane w branżach drogowej, mostowej i dziedzinach pokrewnych.
Actros z PPC mistrzem ekonomicznej jazdy
W programie targów znalazła się również konferencja "Elementy polityki transportowej w Polsce i Unii Europejskiej", której towarzyszył widowiskowy "Fuel Duel - Wielki pojedynek na zużycie paliwa" czyli rywalizacja oszczędnej jazdy pomiędzy maszyną i człowiekiem. Rywalem Stanisława Mierzejewskiego, polskiego mistrza ekonomicznej jazdy był inteligentny tempomat Mercedes-Benz - PPC (Predictive Powertrain Control). Urządzenie to dostosowuje prędkość poruszania się pojazdu do topografii terenu, a także do panujących aktualnie warunków drogowych, aby zminimalizować spalanie, zachowując jednocześnie określone z góry tempo. Zawodnicy potykali się na 68-kilometrowym odcinku drogi S-7 między zjazdami Suchedniów i Kielce Jaworznia. Średnia prędkość obu przejazdów wynosiła 72,5 km/h. Trasa została pokonana przez w pełni obciążony, 40-tonowy zestaw Mercedes-Benz Actros 1845 LS z naczepą plandekową firmy Schmitz Cargobull.
Wyniki obu mistrzów okazały się bardzo dobre. S. Mierzejewski osiągnął średnie spalanie 32,7 l/100 km, do czego została doliczona regulaminowa kara 0,5 l/100 km za przekroczenie prędkości. Dało mu to ostatecznie 33,2 l/100 km, co stanowi świetny wynik na tak pofałdowanym terenie, jakim są Góry Świętokrzyskie. To nie wystarczyło jednak, aby pokonać maszynę. Po powtórzeniu tej samej trasy z włączonym PPC, spalanie osiągnęło średni poziom 31,2 l/100 km, czyli aż o 2 l/100 km mniej! Wyniki zmagań zostały przedstawione i zatwierdzone na konferencji ZMPD, odbywającej się w trakcie targów.
Ciągniki i wywrotki
Na stoiskach firm zabudowujących można było spotkać samochody ciężarowe wiodących marek. Mercedes zaprezentował swoje flagowe ciągniki siodłowe - Actrosy. Na specjalnie przygotowanym torze, odbywały się zmagania w jeździe na precyzję. Na miejscu była okazja do rozmowy z ekspertami Mercedes-Benz zarówno w zakresie wiedzy technicznej, jak i informacji handlowych.
Po sąsiedzku, w ramach odbywających się równolegle Targów "Autostrada", na stoisku firmy KH-Kipper wystawiono dedykowany budownictwu pojazd ciężarowy Mercedes-Benz Arocs 8x8 z trójstronną wywrotką. Po wprowadzeniu standardu emisji spalin Euro VI, stał się on jednym z najbardziej popularnych pojazdów budowlanych w Polsce i jest obecny na licznych budowach w całym kraju.
Salon Kruszyw
Jak co roku wystawie towarzyszył Salon Kruszyw organizowany przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, w ramach którego odbyła się interesująca debata "Pełne wykorzystanie surowców". Podczas targów nie zabrakło rozmów dotyczących umów o roboty budowlane, dróg betonowych czy bezpieczeństwa technicznego maszyn i żurawi.
Udział w tegorocznych targach wzięło też Ministerstwo Gospodarki, które przygotowało projekt ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów. Założenia ustawy zostały oficjalnie zaprezentowane i komentowane w czasie spotkania "Mediacje gospodarcze - nowa jakość w biznesie".
Druga edycja BIG BAU MASTER
Jedna plastikowa piłeczka, trzy kolorowe balony i kilka zużytych opon - tyle wystarczyło by zmagający się na co dzień z tonami przeładunku operator koparki zmienił się w delikatnego i niezwykle precyzyjnego mężczyznę. To wszystko za sprawą konkursu BIG BAU MASTER. Organizatorzy przygotowali wiele spektakularnych, wymagających wysokiej zręczności i dużego doświadczenia konkurencji. Wśród nich był m.in. test sprawnościowy na nakładanie opon samochodowych na pal. W zmaganiach udział wzięło kilkudziesięciu operatorów z całej Polski. Konkurs, który już po raz drugi odbył się podczas targów AUTOSTRADA-POLSKA oraz MASZBUD, organizowany był wspólnie ze Stowarzyszeniem Operatorów Maszyn Roboczych "OPERATOR".
Z mocnym debiutem
Tegorocznym targom budownictwa drogowego po raz pierwszy towarzyszył Międzynarodowy Salon Techniki Parkingowej EUROPARKING. Podczas wystawy zaprezentowane zostały między innymi rozwiązania z zakresu systemów kierowania ruchem, monitoringu czy telewizji przemysłowej. W czasie targów można było poznać tajniki konstrukcji parkingów oraz kształtowania ich nawierzchni.
W programie wydarzenia poświęconego systemom parkingowym znalazła się między innymi konferencja "Problemy parkingowe obszarów zurbanizowanych" organizowana przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji, Oddział Kraków, Politechnika Krakowska. Podczas konferencji rozmawiano między innymi o nowych formach mobilności takich jak carsharing.
Na Targach obecne było też nasze Wydawnictwo - w Kielcach kolportowaliśmy miesięcznik AUTO MARKET TRUCK.
- Uważam, że miniona edycja targów była bardzo dobra - mówił trzeciego dnia targów Mirosław Jakubiak, prezes Zarządu, Full Maszyny Budowlane. - Już po pierwszym dniu targów byłem usatysfakcjonowany, mogłem wracać do domu, bo spełniły się wszelkie moje oczekiwania - tak dużo klientów odwiedziło nasze stoisko. Drugi dzień był jeszcze lepszy. Zawsze w Kielcach odnotowujemy duże zainteresowanie stałych klientów, ale co roku pojawiają się ci całkiem nowi, z którymi nawiązujemy współpracę. Od kilku lat rośnie frekwencja zwiedzających. Dla nas wystawców to bardzo dobry znak. Będziemy tu z pewnością za rok.
Nagrody i wyróżnienia
Targi AUTOSTRADA-POLSKA
Wyróżnienia:
za elektryczny pojazd platformowy transportowy EWTP-0.02 dla Agro-Techma Dorota Piszczór - Koźmin Wlkp.
za Envia TRP dla firmy Pureco Ltd. z Budapesztu
za technologię nawierzchni z betonu wałowanego (RCC-Roller Compacted Concrete) dla Lafarge Cement S.A. Małogoszcz
za aluminiową balustradę mostową, zabezpieczającą ruch pieszo-rowerowy dla P.H.U.P.Stal -Bud Sp.J.R. Syta, E. Kajetanowicz ze Skoczowa
Medale:
za rozkładarkę Mas Bitumicznych Dynapac SD2550C dla Atlas Copco Polska Sp. z o.o. z Warszawy
za mobilny granulator destruktu Typ "MBRG 2000-2-pokładowy" dla firmy Wirtgen z Poznania
za koparkę kołową Volvo EW160 E dla Volvo Maszyny Budowlane Polska Sp. z o.o. z Młochowa
Targi MASZBUD
Wyróżnienie:
za kamerę 3D do wczesnej detekcji kolizji dla maszyn mobilnych i pojazdów specjalistycznych dla ifm elektronic Sp. z o.o. z Katowic
Medal:
za Elkon Mobile Master 150 elephant z mieszalnikiem 6750/4500 RCC dla Elkon Polska Sp.zo.o. - Dawidy Bankowe
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.